"Czuły Narrator"

Lista obserwowanych przeze mnie absurdów rośnie. Ponieważ mam teraz więcej czasu, pojawiła się przestrzeń do obserwacji, analizy, własnych głębszych wniosków. Od absurdów szkolnych, gdzie zarzucono mojemu 8 letniemu synowi infantylizm, po piosenkę „touch me baby” płynącą w tle podczas zabiegu terapii manualnej. To wszystko są drobne wydarzenia, które wypełniają moje życie, obserwuję je i mam wrażenie, że nie mają znaczenia, ale przecież życie składa się właśnie z tych małych momentów, więc skoro one nie mają znaczenia, to wniosek jest jeden – moje życie nie ma znaczenia! Jest to teza, którą będę na przestrzeni danego mi czasu dalej badać i rozwijać.


Ostatnio pojawiła się wdzięczność za otwarcie moich oczu na wspaniałą osobę Olgi Tokarczuk. Słuchając jej godzinnej przemowy z zapartym tchem sprawiło, że pojawiła się w moim sercu nadzieja, że oto tam jest piękna kobieta, o niesamowitej inteligencji, zrozumieniu tego świata, i tacy ludzie, jak ona powinni stać na czele całego ludu, prowadząc nas w stronę uzdrowienia. Pani Olga robi to w sposób piękny, pisząc dla nas.

Dzięki niej dostałam nadzieję także dla siebie, że warto pisać, nawet jeśli nie wiem, czy moje słowa do kogokolwiek trafiają i warto tworzyć, nawet jeśli nie mam pewności, czy moja twórczość ma na kogokolwiek wpływ. Tak, jak Pani Olga nie wie teraz, jak bardzo wpływają na mnie jej słowa:


„Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot. Dziś zasięg pracy tych krosien jest ogromny – za sprawą Internetu prawie każdy może brać udział w tym procesie, odpowiedzialnie i nieodpowiedzialnie, z miłością i nienawiścią, ku dobru i ku złu, dla życia i dla śmierci. Kiedy zmienia się ta opowieść – zmienia się świat. W tym sensie świat jest stworzony ze słów. To, jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma więc olbrzymie znaczenie. Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera.” (Autor Olga Tokarczuk „Czuły Narrator”).


Cały utwór „Czuły Narrator” można odsłuchać lub odczytać w Internecie jest dostępny na you tube oraz na stronie nobelprize.org w różnych wersjach językowych. To wspaniały tekst, bogaty, poruszający wiele wątków i nie będę go tutaj w całości analizować. Zapewne jest on teraz przedmiotem badań i prac magisterskich, uczelnianych.

W dalszej części swojego eseju Pani Tokarczuk pisze:


„Odkrycie „efektu motyla” kończy według mnie epokę niezachwianej ludzkiej wiary we własną swoją sprawczość, zdolność kontroli, a tym samym poczucie supremacji w świecie. Nie odbiera to człowiekowi jego mocy jako budowniczego, zdobywcy i wynalazcy, uzmysławia jednak, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż kiedykolwiek mogło się człowiekowi wydawać. I że jest on zaledwie małą cząstką tych procesów” (Autor Olga Tokarczuk „Czuły Narrator”).


Te słowa bardzo silnie i obrazowo wskazują, jak każdy z nas ma wpływ na całość, jak jednostka każdą swoją decyzją i działaniem wpływa na rzeczywistość, a także na przyszłość i uświadomienie sobie tych zależności jest kwestią odpowiedzialności każdego z nas. Dla mnie te słowa mają wyjątkową moc.


„efekt motyla”, który jak wiemy polega na tym, że minimalne zmiany w warunkach początkowych jakiegoś procesu, mogą dać w przyszłości kolosalne i nieobliczalne rezultaty, ale nieskończona ilość motyli i ich skrzydeł, ciągle w ruchu. Potężna fala życia, która wędruje poprzez czas.” (Autor Olga Tokarczuk „Czuły Narrator”).


Pozostawiam więc Was czytelników z intencją odkrycia całego tekstu Pani Olgi Tokarczuk „Czuły Narrator” i do własnych przemyśleń, pamiętając, że „świat jest żywą, nieustannie stającą się na naszych oczach jednością, a my jego – jednocześnie małą i potężną – częścią.”
32 wyświetlenia0 komentarz

©2020 by Ola Mason.